Porady dla początkujących rodziców

Porady dla początkujących rodziców

Nikt nie jest perfekcyjny i żaden rodzic, nawet ten uchodzący z pozoru za wspaniałego, nie może tego o sobie powiedzieć. Naturalnie rzecz biorąc każdy opiekun stara się jak najlepiej wychować swoje dziecko. Od samego początku troszczy się o jego zdrowie, próbuje zapewniać mu bezpieczeństwo i stabilizację finansową, dbając o jego rozwój oraz kontakty z rówieśnikami. Rodzicielstwo, zwłaszcza na samym początku, bywa ciężkie, męczące i bardzo stresujące. Z tego powodu młodzi rodzice powinni zapoznać się ze wskazówkami doświadczonych już opiekunów, którzy są w stanie im fantastycznie doradzić i pomóc przejść przez te pierwsze miesiące zupełnie nowego życia.

Najważniejsza jest miłość

Dla małej istoty najważniejsza jest miłość jego rodziców. Jeśli czuje, że mama i tato o nie dbają, może skupić się na zabawie czy nauce, nie zawracając sobie głowy niepotrzebnymi sprawami. Każdy rodzic przyzna, że nader wszystko kocha swoje dziecko i gdyby tylko mógł, oddałby za nie własną rękę. Niektórzy nie potrafią tego jednak właściwie okazywać. Jeśli w domu młodej mamy nikt nie mówił głośno o miłości, najprawdopodobniej będzie ona powielać te schematy. Nie będzie potrafiła rozmawiać o uczuciach z własnym dzieckiem, przez co ono może mieć z tym problemy w dorosłym życiu. Należy zdawać sobie z tego sprawę. Dziecku trzeba wielokrotnie powtarzać o własnej miłości, okazując mu ją także podczas codziennych sytuacji – tuląc je, kołysząc do snu czy całując na pożegnanie. Takie niepozorne gesty są bardzo ważne. Dziecko zawsze je zapamiętuje i zaczyna je kojarzyć ze swoimi rodzicami.

Czas na naukę i zabawę

Psychika małej istoty rozwija się w błyskawicznym tempie. Tego rozwoju nie powinno się spowalniać czy zaburzać. A często doprowadza do tego przesadny perfekcjonizm rodziców. Chcą oni, by ich pociechy były lepsze od swoich rówieśników, dlatego zachęcają do brania udziału we wszystkich zajęciach pozaszkolnych, zapisują na najróżniejsze kursy (w poniedziałki ze śpiewu, a we wtorki z języka angielskiego), nigdy nie pozwalając dziecku na czystą zabawę czy odpoczynek. A przecież nie na tym polega dzieciństwo. Wychowanie dzieci powinno uwzględniać edukację i aktywności pozaszkolne, jednak nie może się na nim skupiać. Należy pozwalać swoim maluchom na czystą rozrywkę. Jeśli nie mają one ochoty na branie udziału w zajęciach z piłki nożnej, nie powinno się ich do nich nakłaniać. Nie wolno też porównywać swoich dzieci do innych osób w tym samym wieku. Nawet kilkulatek potrafi zapamiętać taką sytuację, przez którą jego pewność siebie zaczyna się osłabiać.

Naucz dziecko zasad

Dzieci muszą też znać zasady panujące w domu. Jeśli rodzice nie ustalą konkretnych reguł bądź nie zdołają przekazać im swoim pociechom, całe rodzicielstwo okaże się niesamowicie skomplikowane. Maluch zacznie robić ze swoimi rodzicami to, co mu się żywnie podoba. Będzie wrzeszczeć wniebogłosy w sklepie z zabawkami, by tylko zdobyć wymarzoną maskotkę, ponieważ nauczy się, że krzykiem i płaczem jest w stanie załatwić sobie wszystko. Zacznie żądać coraz więcej i więcej, stając się po prostu rozpieszczoną osobą, która kompletnie nie jest w stanie poradzić sobie samodzielnie w życiu dorosłym. Należy zatem przestrzegać koniecznie pewnych zasad. Trzeba pokazywać i mówić dzieciom o tym, co mogą one robić, a czego im nie wolno. Najlepiej prezentować to na różnych przykładach, dokładnie wizualizując im konkretne sytuacje. Nikt nie rodzic się z wiedzą na temat zakazów czy ogólnie przyjętych zasad moralnych. Zadaniem mam i ojców jest przekazanie ich własnym pociechom, aby umiały one żyć w społeczeństwie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *